Jak rozwijać poczucie własnej wartości u dziecka?
Jak rozwijać poczucie własnej wartości u dziecka?
Rodzice mogą zaszczepić w dziecku poczucie własnej wartości i pomóc je rozwijać.O czym warto pamiętać, by wzmacniać pewność siebie u dzieci i kształtować u nich wysokie poczucie własnej wartości? Oto kilka wskazówek dotyczących rodzicielskich postaw i zachowań, które przyczyniają się do budowania u dziecka zdrowego, pozytywnego obrazu siebie:
- Zaspokajaj potrzeby psychiczne dziecka – dawaj poczucie bezpieczeństwa, wprowadzaj w domu klimat życzliwości i spokoju. Ucz je zasad, jakimi rządzi się świat, stawiaj jasne i zrozumiałe wymagania, na miarę możliwości dziecka.
- Słuchaj swojego dziecka, okazuj mu zainteresowanie i akceptację, poznawaj jego potrzeby, uczucia, przemyślenia. W ten sposób dowiaduje się, że jest ważną, wartościową osobą.
- Stwarzaj dziecku okazje do rozwijania poczucia kompetencji i pewności siebie. Inwestuj w zabawki i aktywności, które będą pobudzały dziecko do twórczych zachowań i uczyły je panowania nad sobą oraz swoim otoczeniem.
- Pozwól dziecku wybierać dziedziny, w których chce mieć osiągnięcia. Nie narzucaj mu własnych ambicji, które miałeś w młodości, nie zmuszaj go do zdobywania tego, czego tobie nie udało się osiągnąć w sporcie, nauce czy sztuce.
- Traktuj dziecko podmiotowo – szanuj jego autonomię, prawo dokonywania wyborów
i podejmowania decyzji, zachęcaj do wygłaszania własnych poglądów, pytaj dziecko o jego zdanie w różnych sytuacjach problemowych. Pomoże mu to odkryć, że jego uwagi mogą być głębokie.
- Mów dziecku o swoich wątpliwościach co do jego planów, dzięki temu nauczysz je, że można być elastycznym i ponownie ocenić sytuację gdy otrzymamy nowe informacje.
- Traktuj dziecko jako indywidualność, podkreślaj jego unikalne cechy. Porównuj dziecko do niego samego, unikaj natomiast porównywania dzieci ze sobą: „Byłeś lepszy/gorszy od…”, zachęcaj dziecko do pokonywania własnych słabości, a nie walczenia z innymi.
- Rozmawiaj z innymi dorosłymi na temat problemów dziecka tylko wtedy gdy jest nieobecne.
- Nie stosuj deprecjonujących etykiet słownych, typu: leniuch, łobuz, itp. Unikaj myślenia zgodnego ze stereotypami, np. „Dziewczynki zawsze…”, „Chłopcy nigdy…” Często zwracaj się do dziecka używając pozytywnych określeń.
- Zwracaj uwagę i nagradzaj postępy dziecka, nieważne jak są małe. Nauczy je to optymizmu.
- Nie podejmuj stale decyzji za swoje dziecko. Jeśli będziesz to robił, dojdzie do wniosku, że jego własne sądy są nic nie warte.
- Prawidłowo oceniaj dziecko – dawaj informacje zwrotne, wskazuj na konkretne błędy i możliwość ich poprawy, podkreślaj pozytywne aspekty wykonania zadań, udzielaj wskazówek, wyrażaj brak akceptacji dla niewłaściwego zachowania, ale nigdy dla osoby dziecka, np. „Zachowałeś się nierozsądnie”, ale nie „Jesteś nierozsądny”.
- Unikaj krytycyzmu i wyśmiewania, wytykania niedoskonałości dziecka. Spowoduje to, że utraci ono poczucie własnej kompetencji, przestanie lubić siebie.
- Gdy dziecko zachowuje się uprzejmie, nieegoistycznie, jest sumienne, pomocne, zdyscyplinowane, twórcze, dobrze skoordynowane, przedsiębiorcze itp., powiedz mu to!
- Pozwalaj dziecku uczyć się na błędach – ucz je akceptować porażki oraz wyciągać wnioski z niepowodzeń. Pokazuj, że w każdej sytuacji wierzysz w kompetencje i możliwości dziecka!